Uhliská

Výlet so svokrom v Štiavnických vrchoch. Časť trasy vedie Rudnou magistrálou. Začali sme na železničnej stanici v Novej Bani. Nadjazdom sme prešli ponad železnicu, diaľnicu i rieku Hron. Dostali sme sa až do obce Brehy. Na rozcestníku iba červená značka do Rudna nad Hronom. My sme pokračovali asfaltkou rovno smerom na Šlosberg a ďalej na Pukanec. Voľakedy tu bola žltá značka, bez problémov viditeľná aj v súčasnosti. Premávka bola tak akurát, autám sa dalo bez problémov vyhnúť, aj keď cesta nemala klasické krajnice. Jedno problematické miesto sme mali pred ľavotočivou zákrutou medzi dedinou a Šlosbergom, ale aj to len preto, že od chrbta nám fučala stará Tatrovka a spredu spoza buriny nás zároveň míňalo nejaké SUV-ko. Ale nakoniec sme sa tam všetci pomestili. Pred Šlosbergom sme na druhej strane potôčika videli studničku Uhliarku. Podľa GPS je trochu od cesty, ale to len preto, že na oblohe bol práve nedostatok satelitov. V skutočnosti je studnička Uhliarka hneď vedľa cesty, na druhej strane rigola.

 

Od Šlosbergu sme chvíľu pokračovali zelenou značkou, ale nakoniec sme ju nechali zahnúť lesnou cestou doprava a my sme pokračovali asfaltom až do sedla. Bolo to aj preto, že okolo bolo dosť vlhko a aj terén bol trochu rozmočený. Pobavili aj vodiči na zákrutách, keď sa snažili silou-mocou podraďovať s medziplynom. A že ten medziplyn bol v tom tichu pôsobivý, ani nemusím hovoriť. V sedle je malé miesto na parkovanie a lesná cesta smerom na Veľký Veterník mala závoru.

Cesta z Brehov smerom na Šlosberg

Pravdepodobne pozostatok po úkryte pre strelmajsta pod kameňolomom, poniže Šlosbergu

Studnička Uhliarka, pod Šlosbergom

Studnička Uhliarka, pod Šlosbergom

Sedlo na ceste od Novej Bane do Pukanca. Pohľad na Krížny Buk

V sedle sme na čas skončili s asfaltkou. Ďalej za závorou pokračovala lesná cesta. Občas trochu rozmočená, občas aj suchá. V sedle pod Veľkým Veterníkom bol pomerne solídny poľovnícky posed. Možno aj na bivak by vystalo. Škoda, že sa nenašlo trochu drôtu aj na pripevnenie smerovníka. Ešteže ho dobrí ľudkovia (alebo permoníci?) opreli o pôvodnú tyč.

Rovnaký osud stihol aj smerovník na Súdenici. Až tadeto pôjdem nabudúce, vezmem so sebou na prechádzku aj kúsok drôtu, aby sa tie kovové potvory nemuseli váľať po zemi.

Sedlo na ceste od Novej Bane do Pukanca. Pohľad smerom na Veľký Veterník

Pohľad smerom na Veľký Veterník

Pred Veľkým Veterníkom. Odtiaľto tie šípky vyzerali zaujímavo.

Spod Veľkého Veterníka. V skutočnosti tam neboli žiadne zákusky :-)

Veľký Veterník

Cesta k sedlu pod Veľkým Veterníkom

Sedlo pod Veľkým Veterníkom

Súdenica - do Uhlísk sa dá dostať doprava modrau alebo doľava žltou značkou

Od Súdenice sme sa vydali žltou značkou dolu popri lúke smerok k Zlatému jeleňovi. Svokor chcel pôvodne na Vtáčnik, ale keď videl ten zarastený kopec a vlhkú trávu, tak si to rozmyslel. Keďže si neskôr rozmyslel aj Drastavicu, stíhali sme jeden vlak skôr, ako to mal naplánované on a dva skôr, ako to vychádzalo mne :-).

Cesta ponad Zlatého jeleňa do Uhlísk

Pohľad do doliny, kde sa nachádza Zlatý jeleň. Asfaltka dole vedie až do Rudna nad hronom

Keďže sme k Zlatému jeleňovi nešli, napojili sme sa vrstevnicovou cestou priamo na asfaltku pod Uhliskami. Na Uhliskách bolo všetko zatvorené, iba pred krčmou rozčapovávali dvaja ochmelkovia dve plastové čučo-fľaše do žalúdkov. Vraj, či ideme na nočnú Vysokú. Že tak neskoro... Keď sme im povedali, že nie a že smerujeme do Rudna, tak sa nás najskôr snažili presvedčiť na asfaltku okolo Zlatého jeleňa, keď to nepomohlo, vytiahli aj tvrdšie tromfy. Vraj už v okolí ľudia videli aj medveďa. Keďže sme im neodpovedali, po pár minútach pokrikovanie ustalo.

V Uhliskách nás vítali traja domorodci. Tento bol nejaký divný, tí dvaja pred krčmou už boli ako obyčajne. Dvaja ochmelkovia, dva litre vína.

Uhliská

Sedlo Lajštroch

Rudnou magistrálou do Novej bane

Od sedla Lachtriská viedla červená značka smerom (časť Rudnej magistrály) do Rudna nad Hronom popri miestnom futbalovom ihrisku do lesa. Cesta bola najskôr pomerne dobrá, neskôr pomerne zarastená. Spomínaného medveďa sme nestretli, videli sme iba jedného jeleňa. Zato sme trochu prešli odbočku v sedle na Plese. Všimli sme si vľavo pod cestou zvyšky zrubu, ale tú značku na strome sme prehliadli. Asi aj preto, že ďalej už bol iba rozblatený lesnícky tankodrom po sťahovaní dreva. Keď sme už mali poriadny kus za sebou, tak sme kontrolou GPS zistili, že červená je už niekde v háji. Tak sme sa vrátili a našli nezreteľnú cestu označenú červenými značkami. Tá viedla viac-menej nevýrazným chrbtom, až sme sa dostali do Rudna nad Hronom. Odtiaľ asfaltkou až ku kostolu, kde sme našli smerovník červenej značky. Nakoľko sa z obce dá dostať aj zelenou značkou, tak mi tam chýbal minimálne ešte jeden smerovník. navyše červená do Novej Bane nás posielala kamsi medzi domy...

Správna cesta je však dolu na najbližšiu križovatku a odtiaľ doľava.

Od sedla Lajštroch červenou do Rudna nad Hronom

Od sedla Lajštroch červenou do Rudna nad Hronom

Od sedla Lajštroch červenou do Rudna nad Hronom

Od sedla Lajštroch červenou do Rudna nad Hronom

Výhľad na Novú Baňu

Touto cestou očividne dlho nikto nešiel

Od sedla na Plese do Rudna nad Hronom

Rudno nad Hronom - Pod Hrádkom

Rudno nad Hronom

Z Rudna nad Hronom do obce Brehy (a ďalej do Novej Bane) je to už čistá asfaltová sonáta. Našťastie, áut veľa nebolo a tak tá približne hodina ubehla pomerne rýchlo.

Pohľad od Brehov (Nová Baňa) na Rudno nad Hronom)

Dĺžka výletu cca 30 km (podľa GPS), občerstvenie v Novej Bani, v obci Brehy, studnička Uhliarka pod Šlosbergom, v Zlatom jeleňovi, v obci Uhliská, Rudno nad Hronom, Brehy a Nová Baňa.

Pomerne veľká časť prechádzky viedla po asfaltových cestách.

Trasa z Novej Bane cez Brehy, Rudno nad Hronom, sedlo na Plese a sedlo Lachtriská je ďalšou časťou Rudnej magistrály. Pozri aj prvú časť Rudnej magistrály zo Zlatých Moraviec cez Veľký Inovec do Novej Bane.


 

Trasa výletu na turistickej mape SR http://mapy.hiking.sk/?trasa=whVlY


Posledne pridané

Novinky

Doplnené 3/2022

Čítať ďalej...